24 września w wieku 101 lat w, odszedł na wieczną wartę kpt. Jan Brzeski – żołnierz 24. Pułku Ułanów 1. Dywizji Pancernej, a wcześniej 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Urodził się 10 stycznia 1923 r. w Rytrze, w rodzinie Wincentego Brzeskiego i Elżbiety z Weberów. Dziadek Jana Brzeskiego – Wincenty Brzeski (ur. 1838 r. w Ogińcu na Litwie), brał udział w powstaniu styczniowym, w randze kapitana jazdy, w oddziale Antoniego Mackiewicza. Jego ojciec był w latach 1929 – 1939 założycielem i prezesem Związku Strzeleckiego oraz sekretarzem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rytrze. Jan Brzeski w 1938 r. ukończył szkołę powszechną w Rytrze. W dzieciństwie należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Po wybuchu wojny, wraz ze starszym bratem, przedostał się na Słowację i przez Koszyce, Budapeszt, Zagrzeb dotarł do Splitu, gdzie zaokrętował się na polski rudowęglowiec „Warszawa”. 12 kwietnia 1940 r. statek przybył do portu w Marsylii. We Francji Jan Brzeski został żołnierzem WP i brał udział w kampanii francuskiej 1940 r. Ewakuowany następnie do Wielkiej Brytanii, znalazł się w Liverpoolu. Stamtąd przydzielony został do 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, który wszedł w skład 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W szeregach 1 Dywizji Pancernej Jan Brzeski przeszedł szkolenie na samochodach oraz czołgach Covenanter, Crusader i Sherman. Na początku sierpnia 1944 r., wraz z całą dywizją znalazł się w Normandii i przeszedł szlak bojowy dywizji w szeregach 24 Pułku Ułanów, zakończony opanowaniem w maju 1945 r. niemieckiej bazy okrętów w Wilhelmshaven. Brał udział w ciężkich walkach o wyzwolenie Belgii i Holandii. W okresie 1945-1947 nadal pozostawał żołnierzem 1 Dywizji Pancernej stacjonującej w zachodnich Niemczech. W 1947 r. powrócił do rodzinnego Rytra. Pan Jan zachowywał do końca świetną formę - jeszcze 21 września br. uczestniczył w holenderskim Driel w obchodach 80. rocznicy operacji Market Garden.
Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, francuską Legią Honorową, belgijskim Orderem Rycerza Korony, Medalem Wojska Polskiego, Medalem Milito pro Christo oraz polskimi i zagranicznymi odznaczeniami wojennymi. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 października 2024 r. w kościele św. Józefa Robotnika w Rytrze.
Cześć Jego pamięci!