Górki 2024
W niedzielę 15 września delegacja naszego stowarzyszenia w składzie czworga członków – p. Anny i Wojciecha Kupidurów oraz Anny i Marcina Gromnickich - wzięła udział w uroczystej mszy świętej z okazji 85 rocznicy bitwy pod Górkami i Zamościem w Puszczy Kampinoskiej, odprawionej w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Górkach Kampinoskich przez ks. kanonika Edwarda Latoszka. W mądrym kazaniu przytaczając słowa św. Piotra ks. Edward podkreślił znaczenie praktycznej miłości Ojczyzny i drugiego człowieka, które łatwo na co dzień wyrażać słowami, ale znacznie trudniej udowodnić czynami w godzinie próby – niezależnie, czy jest to czas wojny czy pokoju oraz jakiego kalibru są to wyzwania. Obecni modlili się o chwałę Bożą dla żołnierzy poległych pod Górkami i Zamościem oraz nieżyjących już weteranów tych walk oraz o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy i Polski. Również o błogosławieństwo Boże dla ich następców służących dziś w Wojsku Polskim, zmagających się z kryzysem na wschodniej granicy kraju oraz na misjach zagranicznych i dla ich rodzin.
Tuż po zakończeniu mszy św. młodzież z lokalnych szkół pod kierunkiem nauczycieli przedstawiła wiązankę wierszy i piosenek upamiętniających ten tragiczny okres w historii naszej Ojczyzny. Obecni nagrodzili młodych odtwórców oraz ich opiekunów długimi brawami i gratulacjami za zaangażowanie oraz wzruszający autentyzm przekazu.Wartę honorową pod znajdującym się na terenie kościoła pomnikiem poległych artylerzystów konnych, ułanów i strzelców konnych zaciągnął 64 Batalion Lekkiej Piechoty (WOT) z Pomiechówka. Po mszy delegacje władz lokalnych i powiatowych, wojska i ochotniczych straży pożarnych oraz Rodziny Jazłowieckiej złożyły wieńce i zapaliły znicze w hołdzie poległym żołnierzom. Głos zabrał dyr. Łukasz Kudlicki z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który w imieniu Prezydenta RP zarysował tło walk obronnych 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy na Bzurą oraz przebijania się jednostek WP przez Puszczę Kampinoską. Wspomniał też o wyzwaniach, na które mimo okresu pokoju i prosperity musimy stale być gotowi, aby utrzymać ciężko okupioną niepodległość naszego kraju oraz o cierpieniu wielu ludzi na skutek bieżącej powodzi i poświęceniu współobywateli oraz ratowników w niesieniu im pomocy. Dziękował też władzom lokalnym oraz wychowawcom młodzieży za kształtowanie jej w duchu patriotyzmu i pamięci o zasłużonych Ojczyźnie oraz ich rodzinnej okolicy. Przemówił również Zastępca Wójta Gminy Leoncin zapewniając o stałej pamięci władz lokalnych o żołnierzach poległych w Puszczy oraz o wdzięczności weteranom i organizacjom pielęgnującym pamięć o tych wydarzeniach. Do tych słów przyłączył się również Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Nowodworskiego.
Po uroczystości obecne delegacje zostały zaproszone na tradycyjną grochówkę, ciasto i kawę do Domu Pomocy Społecznej w Górkach - mieszczącego się w budynku dawnej szkoły naprzeciw kościoła. Poczęstunek tak jak co roku finansowała Gmina Leoncin.