Łomianki 2023

Obchody 84. rocznicy Bitwy pod Łomiankami oraz 79. rocznicy walk Powstania Warszawskiego i Zestrzelenia Samolotu Sił Powietrznych USA, niosącego pomoc Powstańcom, odbyły się w niedzielę 24 września 2023 r. przy Cmentarzu Wojennym w Kiełpinie nieopodal Łomianek. W uroczystości wzięli udział członkowie Rodziny Jazłowieckiej, a prezes p. Marek Dragan wygłosił okolicznościowe przemówienie. W ramach uroczystości, zgodnie z ceremoniałem wojskowym odczytano Apel Poległych, który każdego roku wyjątkowo wzrusza i przypomina tych, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości przemaszerowała defilada historyczna, w skład której weszły pododdziały rekonstruktorów w mundurach historycznych z okresu I wojny światowej, II Rzeczpospolitej oraz z czasów wydarzeń Powstania Warszawskiego w 1944 r.
Po oficjalnych uroczystościach członkowie Rodziny Jazłowieckiej zebrali się pod Pomnikiem 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, postawionego w 1973 roku przez weteranów pułku na cmentarzu w Kiełpinie, dla uczczenia 105 Ułanów Jazłowieckich, poległych 19 września 1939 r. podczas szarży pod Wólką Węglową, aby wspólnie złożyć wiązankę kwiatów w barwach Jazłowieckich i zapalić znicze pamięci. Na zakończenie uroczystości zebrani odśpiewali modlitwę Ułana Jazłowieckiego.
W dalszej kolejności, zgodnie z przyjętym programem, członkowie Rodziny Jazłowieckiej wraz z zaproszonymi gośćmi udali się pod Kamień Ułanów Jazłowieckich, ufundowany i odsłonięty we wrześniu 1989 roku na terenie Puszczy Kampinoskiej, skąd 19 września 1939 roku 14 pułk ułanów ruszył do szarży. Pod monumentem, w miejscu upamiętniającym szarżę, prezes Rodziny Jazłowieckiej M. Dragan podziękował zebranym za przybycie zwłaszcza gościom związanym z Rodziną Jazłowiecką. Gorące podziękowania skierowane zostały do delegacji Sióstr Niepolanek z Klasztoru w Szymanowie oraz Klasztoru Niepokalanek z Wrzosowa, prowadzącym działalność na terenie parafii w Burakowie – Łomiankach. Szczególne podziękowania złożono pani Barbarze Ciszewskiej – Prezes Zarządu Oddziału Warszawa Koleżeńskiego Zjednoczenia Jazłowieckiego, a także pani Joannie Wielgat Prezes Stowarzyszenia Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej. W swoim wystąpieniu prezes dziękował również reprezentantom rodzin weteranów 14 Pułku w osobach Marii Żółtowskiej, Państwu Stachura i Kupidura, Jolancie Pośledniej, a także delegacji żołnierzy 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich ze Stargardu Szczecińskiego, wraz z pocztem sztandarowym, dowodzonym przez porucznika Działdowskiego. Dodatkowe podziękowania były skierowane, przedstawicielowi Kampinoskiego Parku Narodowego za umożliwienie zorganizowania uroczystości. Na koniec, słowa podziękowania zostały skierowane do członków grup rekonstrukcyjnych z Sochaczewa, Sandomierza, Wrocławia.
W dalszej części spotkania przy Kamieniu Ułanów Jazłowieckich złożono wieniec kwiatów i zapalono znicze a po odśpiewaniu modlitwy -  prezes odczytał okolicznościową relację opisującą okoliczności sławetnej szarży, dowodzonej przez płk. Edwarda Godlewskiego. Na koniec odczytu poległych w szarży ułanów 14 pułku uczczono minutą ciszy. Podsumowaniem tej części spotkania Rodziny Jazłowieckiej, były słowa porucznika Działdowskiego, który w imieniu 14 batalionu ułanów Jazłowieckich zapewnił zgromadzonych o gotowości wojska do obrony Ojczyzny na wzór bohaterów września 1939 roku.
Niedzielne uroczystości zorganizowane przez Rodzinę Jazłowiecką zakończyły się w Klasztorze Sióstr Niepokalanek we Wrzosowie, znajdującym się przy kościele parafialnym pw. bł. Marceliny Darowskiej w Burakowie. Delegacja Rodziny Jazłowieckiej złożyła bukiet kwiatów w kolorach żółto – białych, u stóp figury Pani Jazłowieckiej, a po wspólnej modlitwie zgromadzeni, korzystając z gościnności sióstr, uraczyli się gorącą kawą i słodkim  poczęstunkiem. Po wymianie informacji z działalności Rodziny Jazłowieckiej z ostatnich miesięcy tego roku, kuluarowych  rozmowach i wspomnieniach, prezes M. Dragan raz jeszcze podziękował wszystkim za przybycie z różnych części kraju i wspólne upamiętnienie bojów 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. W podsumowaniu spotkania przedstawił plany Rodziny Jazłowieckiej, na kolejne miesiące i zaprosił na grudniowy opłatek Rodziny Jazłowieckiej do Szymanowa.