Granica i Górki - 2023

Członkowie Rodziny Jazłowieckiej odpowiadając na zaproszenie gminy Kampinos uczestniczyli w uroczystym spotkaniu upamiętniającym 84 rocznicę bitwy nad Bzurą na cmentarzu w Granicy. Spoczywa tam ponad 800 żołnierzy armii „Poznań” i „Pomorze” w tym co najmniej 17 ułanów z 14 Pułku. Spotkanie rozpoczęło się przemaszerowaniem pocztów sztandarowych wystawionych przez okoliczne szkoły, straż pożarną i lokalne władze. Obecna była asysta honorowa Wojska Polskiego, władze Kampinoskiego Parku Narodowego, druhowie wraz z harcerzami, przedstawiciele stowarzyszeń związanych z Armią „Poznań” i „Pomorze” i okoliczni mieszkańcy. Poszczególne delegacje składały wieńce i kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu. Następnie została odprawiona Msza Święta.
Celebrans nawiązując do ewangelii i przypowieści o darowaniu długu nawiązał do żołnierzy walczących w Puszczy Kampinoskiej, którzy oddając swoje życie pozwolili nam dziś cieszyć się wolną ojczyzną a 84 lata temu podarowali broniącej się stolicy tak cenny czas na reorganizację i dłuższy opór.
Po Mszy głos zabrali m.in.: sekretarz w Kancelarii prezesa Rady Ministrów oraz przedstawiciel MON którzy odczytali listy skierowane na tą okazję do uczestników od Premiera oraz Ministra Obrony. Odczytany został również list honorowego prezesa Rodziny Jazłowieckiej p. Jana Gromnickiego który dziękował wszystkim stowarzyszeniom, lokalnym władzom i mieszkańcom za opiekę nad mogiłami żołnierzy. Rodzinę Jazłowiecką reprezentował Paweł Fedor.

W tym samym dniu w kościele parafialnym w Górkach Kampinoskich odbyły się uroczystości upamiętniające walki toczące się w tym rejonie we wrześniu 1939 r. Po uroczystej Mszy dzieci i młodzież z lokalnych szkół przygotowały patriotyczne przedstawienie o wydarzeniach wrześniowych, które zakończyły wezwaniem do pokoju i zaprzestania wojen. Następnie, pod pomnikiem przy kościele, obecne delegacje złożyły wieńce. W uroczystościach brał udział przedstawiciel Ministerstwo Obrony Narodowej, przedstawiciele władz samorządowych, asysta honorowa Wojska Polskiego, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej, leśnicy oraz licznie zebrani mieszkańcy Górek i okolic. Rodzinę Jazłowiecką reprezentował wiceprezes Stefan Gromnicki z żoną Katarzyna Gromnicka  i synem oraz Wojciech i Anna Kupidura.